Taktické cvičení na téma "pátrání a evakuace" - okrskové cvičení 2012

28. 10. 2012

V pátek 5. října 2012 proběhlo taktické cvičení na téma "pátrání a evakuace" v obci Okrouhlá. Simulovala se situace ,,Dětský tábor překvapila blesková povodeň. Vedoucí tábora stihli včas odvést děti do výše položených míst v lese. Mezitím se setmělo a některé děti se v lese ztratily."

Jednotky na místě plnily hned několik úkolů současně. Hlavním úkolem bylo pátrání po dětech a jejich bezpečná evakuace na seřadiště techniky. Tam další skupina hasičů postavila vojeský stan, který byl vytápěn a bylo v něm připraveno zázemí pro nalezené děti a kde by probíhalo případné ošetřování zraněných osob. Taktéž byla ve spolupráci s obecním úřadem zajišťována strava a teplé nápoje pro zasahující jednotky. Hlavním úkolem starosty obce bylo ale zajistit nouzové ubytování pro všechny členy tábora a informovat rodiče o vzniklé situaci. Starosta úzce spolupracoval s KOPIS HZS JmK. Pro zajištění bezpečného transportu z nedostupného terénu byli nasazeni členové JSDH Okrouhlá a strážníci Městské policie Boskovice. Ti za pomocí lezecké techniky transportovali několik figurantů z velmi náročného terénu. Někteří figuranti byli zranění, proto na řadu došlo i poskytnutí neodkladné první pomoci.

Při cvičení si jednotky ověřili, jak je důležitá připravenost na zásah v noci. Nasazeno na osvětlení místa zásahu bylo nkolik elektrocentrál, stativů, osvětlovacích stožárů a desítky osobních svítilen.

Cvičení splnilo všechna očekávání a byly splněny všechny předem zadané cíle.

Jednotky na místě cvičení

• SDH Benešov